Okna znajdują się we wszystkich budynkach w których przebywamy, niezależnie od funkcji jaką te spełniają. Mycie i polerowanie szkła jest czasochłonne, a opady atmosferyczne i stałe zanieczyszczenie powietrza nie pomagają w dbaniu o ich czystość. Samoczyszcząca się szyba wydaje się więc spełnieniem marzeń osób o nie dbających. Jak działają i jak skonstruowane są szyby samoczyszczące?
Czym są i jak są zbudowane szyby samoczyszczące?
Szyby samoczyszczące na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od szyb tradycyjnych. Jednak stanowią one nowatorskie rozwiązanie problemu brudnych okien. Ich samodzielne oczyszczanie się możliwe jest dzięki ich budowie, która wykorzystuje działanie promieni słonecznych oraz opadów deszczu.
Jak szyby ulegają samoczyszczeniu? Powierzchnia szkła pokryta jest specjalną powłoką. Za pomocą zjawiska fotokatalizy zabrudzenia organiczne rozkładają się pod wpływem naturalnego promieniowania UV. Następnie, dzięki właściwościom hydrofilnym powłoki, rozłożony wcześniej brud z łatwością zmywa się z powierzchni szkła podczas opadów atmosferycznych. Woda która spływa po powierzchni szyby tworzy na niej cienką, równomierną powłokę nie pozostawiając tym samym żadnych zacieków.
Jakie zastosowanie mają szyby samoczyszczące?
Szyby samoczyszczące nie różnią się od szyb tradycyjnych pod względem wizualnym oraz montażowym. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań w ich wykorzystaniu. Obecnie rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku okien znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. lub obiektach szklanych o dużej powierzchni. Tak więc szkła samoczyszczące jak wysokie budynki z obszernymi przeszkleniami, biurowce, oranżerie czy okna dachowe.
Szyby samoczyszczące dobrze sprawdzą się również w budynkach znajdujących się na uprzemysłowionych terenach, gdzie łatwo o zabrudzenia w wyniku zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Co raz częściej technologia ta jest stosowana również na mniejszych powierzchniach, takich jak prywatne mieszkania i domy w oknach ściennych oraz drzwiach balkonowych. Należy jednak pamiętać, że skuteczność szyb samoczyszczących zależy od ich ekspozycji na promienie słoneczne oraz opady atmosferyczne. Nie sprawdzą się więc one w miejscach znajdujących się stale w cieniu lub pod zadaszeniem.
Interesuje Cię zakup szyb adekwatnych do twoich potrzeb? Nie wiesz jaki produkt wybrać by jak najlepiej spełniał swoje funkcje? Skontaktuj się z profesjonalistami z hartowni szkła Bojar którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.