Krótka historia szkła dekoracyjnego z PRL-u 

Dzisiejsza moda w projektowaniu i urządzaniu wnętrz w dużej mierze zwraca się ku przeszłości. Widać to chociażby w doborze mebli i elementów dekoracyjnych z czasu PRL-u. Na produkty, jeszcze niedawno zostawianych na śmietniku, jest obecnie ogromny duży popyt. Biurka, komody czy meblościanki są poddawane renowacji i sprzedawane w vintage sklepach za naprawdę duże pieniądze. Dotyczy to również szkło z PRL-u, które chwilowo odeszło do lamusa, a następnie powróciło do trendów jako najbardziej pożądane perełki wnętrzarskie. 

Kiedy szkło w architekturze i wzornictwie stało się popularne?

W XX wieku moda na szkło dekoracyjne i szkło ornamentowe funkcjonowała nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Już na początku zeszłego stulecia, wraz z postępem technologicznym, architekci zaczęli wykorzystywać szkło jako fasady budynków i elegancki motyw we wnętrzach. Odwrót od klasycznych brył na rzecz monumentalnych i przezroczystych form przyszłości był generowany przez rozwój techniki i wydarzenia związane z cywilizacyjnymi zmianami. W dużej mierze wpłynęły na to przełomowe wynalazki, takie jak rentgen (ważna inspiracja dla architektów modernistycznych) czy pierwsze statki kosmiczne. To wszystko zainspirowało futurystów do odzwierciedlania progresywnego świata w swojej twórczości. 

Szkło z PRL-u i jego fenomen

Wróćmy jednak do PRL-u. Jak wiadomo, na polskich półkach sklepowych panowały ogólne braki. Mimo to, produkcja szkła dekoracyjne z PRL rozwijała się bardzo dobrze. Na rynku funkcjonowały renomowane firmy, takie jak Huta Szkła Kryształowego „Violetta”, które produkowały wyroby szklane z PRL-u na dużą skalę.  Szkło było wówczas jednym z niewielu tanich i dostępnych materiałów. Z tego względu właściciele domów i mieszkań chętnie korzystali z tego rodzaju wyrobów w celu ubarwienia mieszkania. Szkło dekoracyjne stało się symbolem stylu tamtego okresu – funkcjonowało nie tylko jako dodatek do wnętrz, ale również dekoracje architektoniczne (głównie w hotelach i domach kultury).

Najpopularniejsze wzory szkła z PRL-u

Jak wygląda dekoracyjne szkło z PRL-u? To kolorowe wazony, miski i inne elementy zastawy stołowej wykonane ze szkła. Charakteryzuje się różnorodnym wzornictwem – część z nich była jednolita pod względem koloru, a inne wykorzystywały geometryczne wzory takie jak kwadraty, prostokąty, trójkąty i romby. Wśród szklanych projektów PRL-u znajdziemy także abstrakcyjne i organiczne motywy, rodem z secesyjnych witraży. Do dziś znajdziemy je na pchlich targach, sklepach z antykami oraz w sklepach vintage. 

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu PRL, koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Tworzymy szkło dekoracyjne ornamentowe do zabudowy szklanej, które doskonale komponuje się z PRL-owskimi dekoracjami.

Orn.Master-Carre

Szkło ornamentowe

galeria szkła ornamentowego, na którym z jednej strony walcowany jest wzór Szkło ornamentowe przyciąga uwagę dzięki oryginalnym wzorom na szkle i stanowi […]