Szkło w różnej formie i zastosowane na różne sposoby masowo otacza nas na co dzień. Charakteryzuje się ono uniwersalnością, ale też kruchością. Tutaj z pomocą może przyjść szkło hartowane. Jego wysokie walory użytkowe, specjalne właściwości i ilość możliwości jego zastosowania sprawiają, że jego wykorzystanie staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Korzystają z nich zarówno osoby prywatne (do szyb w domach), jak i firmy czy instytucje państwowe. Czym jest szkło hartowane i jaka jest technologia tworzenia szyb hartowanych?
Czym jest szkło hartowane?
Szkło hartowane, zwane także bezpiecznym to szkło typu float które poddane zostało procesowi hartowania. Szkło hartowane charakteryzuje się wyższą sprężystością. Dzięki temu jest ono o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż szkło tradycyjne. Ponadto zahartowane szkło w szybach hartowanych jest również odporniejsze na pękanie pod wpływem wysokiej temperatury.
W jaki sposób powstaje szyba hartowana?
Proces hartowania szkła polega na nagrzaniu szkła typu float do wysokiej temperatury, ok. 600-700 stopni Celsjusza a następnie jego gwałtownym ochłodzeniu przy użyciu sprężonego powietrza. W wyniku tego, na powierzchni zewnętrznej szkła powstają naprężenia ściskające a wewnątrz rozciągające, które wpływają na zwiększenie jego wytrzymałości. Szkła hartowanego nie poddaje się dalszej tzw. twardej obróbce takiej jak cięcie czy wiercenie, ponieważ mogłoby to osłabić jego pożądane właściwości.
Jakie właściwości i zastosowanie ma szkło hartowane?
Dzięki swoim właściwościom szkło hartowane ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest ono o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur oraz nierównomierne nagrzewanie się niż szkło tradycyjne. Po stłuczeniu zaś rozpada się ono na drobne, niekaleczące kawałki. Dzięki temu wykorzystuje się je przede wszystkim wszędzie tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo człowieka oraz trwałość konstrukcji. Szyby hartowane swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w wielkopowierzchniowych przeszkleniach, w miejscach takich jak biurowce, galerie handlowe czy nowoczesne budynki. Wykorzystuje się je również do użytku prywatnego na przykład w łazienkach, kuchniach, przy budowie blatów, półek, schodów, szklanych elementów drzwi czy balustrad.
Interesuje Cię zakup szyb adekwatnych do twoich potrzeb? Nie wiesz jaki produkt wybrać by jak najlepiej spełniał swoje funkcje? Skontaktuj się z profesjonalistami z hartowni szkła Bojar którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.